58. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

0 Posted by - 28 maja 2018 - newsy

Glinoludy z Bolesławca wystąpiły podczas Uroczystości obchodów 58. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich.

Do Zielonej Góry przyjechał Prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Uroczystości objęte były Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Podczas części oficjalnej na Starym Rynku w Zielonej Górze, zaraz po przemówieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i wręczeniu odznaczeń państwowych odbył się spektakl „Drogi do Wolności” wyreżyserowany przez dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego. W spektaklu udział wzięli aktorzy Lubuskiego Teatru, harcerze, Glinoludy, artyści z poznańskiej grupy teatralnej Asocjacja 2006. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie tego, co Wojciechowi Śmigielskiemu i R. Czechowskiemu udało się odkryć w archiwach IPN, we wspomnieniach uczestników wydarzeń, które były przedstawione w sposób symboliczny. Stąd w pierwszej scenie, pomiędzy współczesnymi dziećmi pojawiły się Glinoludy – cienie przeszłości.

Wydarzenie transmitowane było w mediach ogólnopolskich i lokalnych, m.in. TVP Info, TVP 3 Gorzów, TVP Historia, Radiu Zachód.
Komentarze